מדריך – סריגה בשעות הפנאי

על מנת להפוך חוט או סיב ליריעה, יש לבצע פעולות סריגה מסודרות. בעוד בדים ארוגים מבוססים על יצירת דוגמת שתי-וערב ונול אריגה מקצועית, סריגה היא פעולה המכילה שורות מקבילות של חוט. חיבור השורות במהלך סריגה מתבצע באמצעות יצירת לולאות קשורות. תהליך סריגה מתחיל עם יצירת לולאות קצרות של חוט משורה אחת, וממשיך סביב כריכת הלולאות סביב לולאות מהשורה הסמוכה. לצד עבודות סריגה המבוצעות ביד, ישנן כיום מכונות משוכללות המציעות רמה גבוהה של תוצרי בד.

צמר מול סוגים אחרים של חוטים לסריגה

בדים רבים הם סרוגים ולא ארוגים, היות וניתן להשתמש בסוגים רבים של חוטים לסריגה. צמר טבעי או סינתטי נחשב לחומר הגלם היעיל ביותר עבור סריגה, אך קיימת אפשרות להשתמש בכל סוג של חוט. הצמר הוא חלק בלתי נפרד מהסריגה, היות והוא מופק משיער של בעלי חיים מבויתים ובעיקר כבשים.

הצמר הטבעי גדל במספר צבעים, כגון חום, שחור, אפור ולבן, לעומת צמר סינתטי המיוצר על פי העדפות המשתמש. בכל מקרה, חוטים לסריגה צריכים להיות איכותיים, מיוצרים ברמה גבוהה ועמידים בפני קריעות. הסריגה היא מקצוע עתיק מאוד, ולכל אורך ההיסטוריה הצליחו בני האדם לנצל חוטים חדשים לצורך יצירת בדים ויריעות.

הוראות סריגה במסרגה אחת או בשתי מסרגות

הוראות סריגה מתייחסות בדרך כלל אל סריגה בשתי מסרגות או במסרגה אחת:

א. סריגה בשתי מסרגות – יש להשתמש בשתי מסרגות ישרות ומחודדות, כאשר העובי שלהן בשילוב חוטי צמר ומתח יקבעו את מידת הצפיפות. המסרגה השנייה משמשת לצורך הגעה לכל אחת מהלולאות אותן מבצע הסורג, במטרה לשלב בתוכן לולאה חדשה מתוך החוט. אפשר לבצע סריגה בשתי מסרגות, בשורות הלוך וחזור או באופן מעגלי. התפרים הבסיסיים בסריגה בשתי מסרגות הם ימין ושמאל, וסוג זה של סריגה משמש בעיקר עבור התעשייה הרחבה.

ב. סריגה במסרגה אחת – בסריגה זו יש להצטייד במסרגה צרה, שבקצה שלה עיקול המיועד לעזור בתפיסה ומשיכה של החוט. גם הסריגה הזו מתחילה עם יצירת לולאה ראשונית, אך לאחר מכן היא דורשת משיכת חוט באמצעות המסרגה דרך הלולאה הקיימת. בסריגה במסרגה אחת המטרה העיקרית היא ליצור מצב, בו בכל פעם ישנה לולאה אחת המאפשרת עבודה. זו שיטה המתאימה לסריגה של מפות, וילונות, כיפות וכובעים. הסריגה במסרגה אחת משאירה בידי הסורגים מגוון של אפשרויות פעולה, משום שאין צורך לחזור על אותה דוגמא.

סורגים הם למעשה אמנים רב תחומיים, המצליחים להביא לידי ביטוי את הרצונות העמוקים ביותר שלהם. מי שמתעסק בסריגה אוהב ללמוד טכניקות חדשות, משתמש במוצרי בד איכותיים, ומשתף את הידע שלו יחד עם בעלי תחביב נוספים. סורגים מתחילים יכולים להיעזר בסורגים מתקדמים ולהיפך, על מנת לקבל רעיונות וליצור סביבת סריגה מפרה.

המאמר נכתב באדיבות חברת ויטלגו סריגת יד

תגיות:

אודות admin